Loading...

کفپوش پایدار چیست

0 نظر
کفپوش پایدار چیست
کفپوش پایدار از مواد سازگار با محیط زیست و با یک فرآیند پایدار تولید می شود که باعث کاهش تقاضا برای استفاده از منابع اکوسیستم در چرخه حیات کفپوش می گردد،

کفپوش پایدار چیست؟

کفپوش پایدار از مواد سازگار با محیط زیست و با یک فرآیند پایدار تولید می شود که باعث کاهش تقاضا برای استفاده از منابع اکوسیستم در چرخه حیات کفپوش می گردد، این چرخه حیات شامل مراحل برداشت، تولید، استفاده و دفع می باشد. تصور می شود که کفپوش پایدار ساختمانهای ایمن تر و سالم تری ایجاد می کند و آینده ای از منابع تجدید پذیر که بسیاری از جوامع به آن وابسته اند را برای تولید کنندگان سنتی تضمین می کند. ابتکارات متعددی باعث شده است تا هزینه آگاهی از کفپوشهای پایدار و همچنین ساختمانهای سالم فراهم شود. در ادامه نمونه هایی از گزینه های کفپوش سازگار با محیط زیست، که هر چند بعضاً کمتر شناخته شده هستند موجود است. بنیاد آسم و آلرژی آمریکا به افرادی که نسبت به گرد و غبار یا سایر ذرات آلرژی دارند، توصیه می کند تا از کفپوش هایی با سطوح صاف استفاده نمایند. کفپوش هایی از قبیل چوب سخت ، وینیل ، کاشی مشمع کف اتاق و یا تخته سنگ.

 

در ایالات متحده آمریکا، ساختمان انرژی و پایداری محیط زیست (BEES) برنامه موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) ، یک منبع یک مرحله ای از اطلاعات مبتنی بر ارزیابی چرخه حیات در مورد انواع مختلف کفپوش را ارائه می دهد. مقایسه چرخه حیات گزینه های مختلف کفپوش توسط گروه های تحقیقاتی در سراسر جهان به طور مداوم نشان می دهد که محصولات کفپوش زیستی دارای تأثیرات زیست محیطی کمتری نسبت به سایر انواع کفپوشها هستند. اثرات زیست محیطی چرخه حیات مرتبط با تولید و استفاده از کفپوش هایی مانند چوب پنبه، مشمع کف اتاق و چوب سخت به وضوح پایین تر از گزینه های دیگر است. فرشهای پشمی و مرمرهای کامپوزیتی بیشترین تأثیر را دارند، و تأثیرات مرتبط با موکت فرش معمولی مورد استفاده در سازه های مسکونی بیشتر از مواردی است که در سیستم BEES به دلیل استفاده از پد زیر لایه فرش نشان داده شده است.

 

کفپوش پایدار

 

چوب

توسعه روش ارزیابی چرخه حیات در اوایل دهه 1990، مزایای زیست محیطی چوب و محصولات مبتنی بر چوب را نشان داده است. چوب ماده ای منحصر به فرد و تجدید پذیر است. درختان در طول رشد خود کربن را جذب می کنند و این کربن در محصولاتی مانند کفپوش چوبی نیز بصورت ذخیره شده باقی می ماند و به این ترتیب آن را در جو رها نمی کند. در پایان عمر کفپوش نیز، چوب دوباره قابل استفاده مجدد است (که در این حالت کربن همچنان در چوب نگهداری می شود) و یا بعنوان سوخت می توان از آن استفاده کرد. با ارزیابی چرخه حیات کفپوش های ساخته شده از چوب سخت، مشمع کف اتاق و وینیل، مشخص شد که کفپوش چوبی دارای مصرف انرژی کمتر و انتشار دی اکسید کربن کمتر می باشد. همچنین در مورد تأثیرات محیطی مانند استفاده از منابع، انتشار سموم محیطی، انتشار آلودگی هوا و تولید پسماند نیز عملکرد بهتری داشته است.

 

کفپوش بامبو

کفپوش بامبو از نوعی چوب تجدید پذیر دارای رشد سریع ساخته می شود، بامبو در واقع نوعی چمن است که بطور طبیعی ضد باکتری، ضد آب و بسیار با دوام است. نصب کفپوش بامبو آسان است، زیرا مانند کفپوش لمینت دارای فناوری زبان و شیار است که کفپوش ها را بصورت نر و مادگی به هم وصل می کند. کفپوش بامبو اغلب از لمینت گران تر است، اگرچه به طور کلی ارزان تر از کفپوش های چوبی سخت می باشد. بعضی از کفپوش های بامبو نسبت به سایرین از پایداری کمتری برخوردار هستند، زیرا حاوی ماده سمی فرمالدئید (به جای چسب های پایه طبیعی) هستند.

 

 اگر قصد پارکت کردن منزل یا محل کار خود را دارید، حتماً از محصولات شناخته شده که دارای رضایت مندی بالا هستند استفاده نمایید. ما به شما پارکت یونیک را توصیه میکنیم، چرا که از با کیفیترین محصولات موجود در بازار بوده و امتحان خود را بخوبی پس داده است.

 

کفپوش چوب پنبه ای

کفپوش چوب پنبه با برداشتن پوست درخت بلوط (Quercus Suber) ساخته می شود. در صورتی که برداشت پوست درخت بطور صحیح انجام شود به درخت آسیبی نخواهد رسید و به این ترتیب، این محصول یک منبع تجدید پذیر و پایدار خواهد بود. این ماده به طور طبیعی ضد میکروبی بوده و دارای خواص عایق بندی عالی می باشد، همچنین کمترین اتلاف گرما و سطحی گرم و راحت برای راه رفتن ایجاد می کند. چوب پنبه انعطاف پذیر است و همین ویژگی باعث می شود تا از ایجاد رد مبلمان و اثرگذاری ناشی از رفت و آمد زیاد روی کف جلوگیری شود، همچنین عایق صوتی عالی ایجاد می کند. در حالی که انتشار آلاینده های آلی فرار (VOC) در چوب پنبه کم است، اما مهم است که در پایان کار بررسی شود. توجه داشته باشید که چوب پنبه برای استفاده در حمام مناسب نیست، زیرا رطوبت را جذب می کند.

 

مشمع کف اتاق (Linoleum)

مشمع کف اتاق از دانه های کتان خشک و آسیاب شده تهیه می شود که با مواد گیاهی دیگر (رزین کاج، آرد چوب، چوب پنبه زمین) با پشتی جوت مخلوط می شود، که تمام مواد کاملاً طبیعی و از منابع تجدید پذیر تهیه می شوند و 100٪ تجزیه پذیر هستند. همگی با محصولات و ضایعات آسیاب شده و استفاده می شود. رنگ مشمع کف اتاق محو نمی شود، زیرا رنگدانه ها در ساختار ماده آن هستند. ضد الکتریسیته ساکن است و باعث دفع کثیفی و گرد و غبار و ذرات کوچک دیگر می شود و نسبتاً بعید است که باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک شود، به همین دلیل اغلب توسط افرادی که دارای مشکلات تنفسی مانند (آسم ، آلرژی) هستند استفاده می شود. همچنین مقاوم در برابر آتش است و نیازی به اطفاء احتراق اضافی ندارد.

 

کفپوش لاستیکی (کفپوش کائوچو)

کفپوش لاستیکی که قبلاً از درخت کائوچو ساخته می شد، یک منبع 100٪ تجدیدپذیر است. امروزه لاستیک استایرن-بوتادین (SBR) ، یک لاستیک مصنوعی همه منظوره است که از یک کوپلیمر استایرن و بوتادین تولید می شود و برای کفپوش لاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد و به راحتی قابل نصب و نگهداری است، همچنین ضد الکتریسیته ساکن بوده و عایق صوتی موثر و کاهنده لرزش می باشد. بعلاوه کفپوش لاستیکی در برابر محو شدگی و سوختگی بر اثر سیگار مقاوم است. بیشتر کفپوش های لاستیکی از لاستیک مصنوعی ساخته شده اند که در اینصورت محصولی پایدار به حساب نمی آیند.

 

 چنانچه قصد خرید پارکت لمینت برای منزل یا دفتر کار خود را دارید و به دنبال محصولی ایرانی و با کیفیتی خوب هستید، ما به شما پارکت وینتریور را پیشنهاد میکنیم که علاوه بر دارا بودن کیفیت خوب همچنین دارای قیمت مناسبی نیز می باشد.

 

فرش طبیعی و بازیافتی

فرشهایی وجود دارند که پایدار هستند و از الیاف طبیعی مانند پنبه، سیزال، پشم، جوت و پوسته نارگیل استفاده می کنند. فرشهای دستباف Citapore طیف گسترده ای از مواد کفپوش پایدار را شامل می شود، زیرا این فرش ها به طور کلی از پنبه (هم بازیافتی و هم استفاده نشده)، جوت، ابریشم مصنوعی و فنیل پنبه ساخته می شوند. همچنین ممکن است فرش کاملاً از پلی اتیلن ترفتالات قابل بازیافت که برای ظروف غذا و نوشیدنی استفاده می شود، ساخته شود. نایلون بازیافت شده نیز ماده متداول مورد استفاده است، در این فرایند فرش از الیاف نایلون 6 تولید شده و مجدداً آن را بازیافت کرده و در فرش نایلون جدید بکار می برند. این روند می تواند بارها و بارها تکرار شود، تنها در سال 2009 ، کارخانه شاو همیشه سبز، بیش از 100 میلیون پوند فرش را بازیافت کرد. این روش پایدار است و باعث می شود مواد ارسال شده به محل دفن زباله ها کاهش یابد. علاوه بر این روشهای رنگرزی که استفاده می کند، آلودگی کمتری دارند و به انرژی کمتری نسبت به سایر کفپوش ها نیاز دارند. توجه داشته باشید که این کفپوش زمانی پایدار است که در کنار چسب سازگار با محیط زیست استفاده شود، زیرا ممکن است در بعضی از محصولات از مواد سمی در رنگ نهایی یا بعنوان ضد حریق استفاده شده باشد، که در این صورت پایدار محسوب نمی شوند.

 

کفپوش چوب نارگیل

چوب نارگیل یک چوب سخت و با دوام است که از درختان نخل نارگیل بدست می آید. کفپوش ساخته شده از چوب نخل نارگیل ارزانتر از چوب ساج می باشد و سختی چوب آن قابل مقایسه با چوب ماهون است. چوب نخل نارگیل از نخلهای بالغ (60 تا 80 ساله) که دیگر میوه نمی دهند، گرفته می شود.

 

کفپوش پایدار

 

اگر شما از محصولات تولید شده با مواد سازگار با محیط زیست استفاده نموده اید، حتما تجربیات و میزان رضایتمندی خود از این محصولات را در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

نظرات
    ارسال نظر
    • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
    • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.