Loading...

تفاوت پارکت لمینت با سرامیک

0 نظر
تفاوت پارکت لمینت با سرامیک
در این مطلب قصد داریم تا توضیح کامل در باب مقایسه پارکت و سرامیک ارائه دهیم و از زوایای مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار داده و مزایا و معایب سرامیک و پارکت را بشناسیم

تفاوت پارکت لمینت با سرامیک

در این مطلب قصد داریم تا توضیح کامل در باب مقایسه پارکت و سرامیک ارائه دهیم و از زوایای مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار داده و مزایا و معایب سرامیک و پارکت را بشناسیم. شما بعد از مطالعه این مقاله دید کلی از ویژگی های هر کدام از این دو کفپوش خواهید داشت و در نتیجه می توانید با دیدی باز و واقع بینانه محصول مناسب نیاز خود را تشخیص دهید.

توجه: در بعضی از بخشهای این مقاله به جای عبارت پارکت لمینت برای اختصار از لفظ پارکت استفاده شده است.

 

1. سرامیک ارزان تر از پارکت است:

قیمت سرامیک بسیار پایین تر از پارکت می باشد، البته میزان تفاوت قیمت پارکت با سرامیک بستگی به کیفیت و نوع این دو نیز خواهد داشت. در اکثر موارد همین به صرفه بودن قیمت سرامیک است که سبب می شود مشتری بدون بررسی و در نظر گرفتن جنبه های مختلف، سرامیک را برای استفاده انتخاب کند.

 

2. اجرای پارکت لمینت بسیار آسان و کم هزینه است:

در صورتی که سطح زمین مسطح و تراز باشد، نصب پارکت لمینت بسیار سریع، راحت و بی درد سر انجام می شود. به این صورت که پس از پهن کردن لایه های فوم روی کف زمین، پارکت ها روی آنها چیده می شوند و بدون نیاز به مصالح دیگری به هم قفل می شوند. همین روش ساده و استفاده نکردن از مصالحی مانند چسب باعث می شود تا هزینه نصب پارکت بسیار کمتر باشد. در مورد سرامیک باید گفت که نصب آن حتما به مصالح و ابزار بنایی و استاد کار بنا نیاز خواهد داشت و کارهای بنایی مشکلات و کثیف کاری های زیادی دارند و به همین سبب زمان، انرژی و هزینه زیادی را نیاز خواهند داشت.

 

مقایسه پارکت و سرامیک

 

3. پارکت لمینت مقاومت کمی در برابر آب و رطوبت دارد:

پارکت لمینت مقاومت چندانی در برابر آب ندارد، به همین دلیل این کفپوش مناسب استفاده در سرویس بهداشتی و حمام و کلا مناطق مرطوب نیست، حتی در برخی موارد توصیه می شود که از پارکت لمینت برای آشپزخانه نیز استفاده نشود. البته پارکت لمینت نسبت به پارکت چوبی در برابر آب مقاومتر است، مثلا اگر آب لیوان روی پارکت لمینت بریزد و ما به سرعت آب را جمع کنیم و محل را بخوبی خشک نماییم، مشکلی برای این کفپوش بوجود نخواهد آمد. در مقابل سرامیک مشکلی با آب ندارد و حتی می توان آن را با آب شست.

 

 اگر قصد پارکت کردن منزل یا محل کار خود را دارید، حتماً از محصولات شناخته شده که دارای رضایت مندی بالا هستند استفاده نمایید. ما به شما پارکت یونیک را توصیه میکنیم، چرا که از با کیفیترین محصولات موجود در بازار بوده و امتحان خود را بخوبی پس داده است.

 

4. وزن پارکت سبک تر از سرامیک است:

وزن پارکت بسیار کمتر از سرامیک است و همین مسئله، جابجایی پارکت را راحت می کند، در نتیجه در مسافت های یکسان هزینه حمل و نقل کمتری خواهد داشت. موقع جابجایی احتمال شکستن سرامیک بیشتر است و همچنین استفاده از سرامیک بخاطر سنگین بودن، باعث ایجاد اضافه بار برای ساختمان می شود که در مورد پارکت بخاطر وزن سبکش اینطور نیست.

 

5. تنوع طرح سرامیک بیشتر است:

تنوع طرح در مورد سرامیک بسیار بیشتر از پارکت است. پارکت ها در حال حاضر بصورت کلی در 2 طرح چوب و سنگ، البته در رنگ های مختلف تولید می شوند، در حالی که سرامیک ها در انواع بسیار متنوع تری از طرح ها ساخته می شوند که این مسئله می تواند سلایق بیشتری را در برگیرد.

 

 مزایا و معایب سرامیک و پارکت

 

6. پارکت لمینت قابلیت جابجایی و نصب دوباره را دارد:

قابلیت نصب و برچیدن راحت پارکت لمینت این امکان را فراهم می کند تا با کمترین زحمت، پارکت های قدیمی را با طرح های جدید و بروز جایگزین کنیم. حتی اگر قصد نقل مکان به منزل دیگری را دارید، می توانید پارکت های منزل قبلی را به منزل جدید منتقل کرده و دوباره از آنها استفاده نمایید. این امکان برای سرامیک وجود ندارد چرا که برچیدن سرامیک نصب شده، کار بسیار پر درد سر و پر هزینه ای بوده و باعث تخریب کف می شود.

 

7. پارکت لمینت حس طبیعی بودن را القا می کند:

نه پارکت لمینت و نه سرامیک هیچکدام بطور کامل از مواد طبیعی ساخته نشده اند. هر چند در ساختار آنها مواد طبیعی نیز بکار رفته ولی در حدی نیست که آنها را به عنوان کفپوش طبیعی بشناسیم. با این وجود طرح و جنس پارکت بگونه ای است که حس طبیعی بودن را به شخص القا می کند ولی در مورد سرامیک چنین نیست.

 

8. راحتی و ایمنی پارکت لمینت بیشتر است:

موقع نصب پارکت از زیر آن یک لایه فوم قرار داده می شود، از طرفی خود پارکت لمینت نیز دارای انعطاف نسبی می باشد و حالت سختی سرامیک را ندارد. همین مسئله باعث می شود تا راحتی بیشتری داشته باشد و همچنین محیطی ایمن برای بازی کودکان فراهم نماید. ولی سرامیک کاملا سفت و سخت است و از نظر راحتی قابل مقایسه با پارکت نیست. همچنین احتمال لیز خوردن و افتادن، بویژه برای افراد سالخورده و کودکان روی سرامیک بیشتر از پارکت است.

 

فرق پارکت و سرامیک

 

9. مزیت مهم پارکت نسبت به سرامیک در زمستان:

سرامیک ذات سردی دارد که این مسئله در فصول سرد سال می تواند مشکل ساز شود، بخصوص که امروزه افراد، تمایل کمتری به فرش کردن تمام قسمت های منزل دارند و پا گذاشتن روی سرامیک سرد، حس ناخوشایندی خواهد داشت و حتی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی همچون پا درد شود. پارکت چون عایق حرارت است، در زمستان برتری بسیار مهمی در برابر سرامیک دارد.

 

 چنانچه قصد خرید پارکت لمینت برای منزل یا دفتر کار خود را دارید و به دنبال محصولی ایرانی و با کیفیتی خوب هستید، ما به شما پارکت وینتریور را پیشنهاد میکنیم که علاوه بر دارا بودن کیفیت خوب همچنین دارای قیمت مناسبی نیز می باشد.

 

10. عایق بودن (الکتریسیته – حرارت – صدا):

پارکت لمینت عایق مناسبی برای الکتریسیته و حرارت است و به دلیل استفاده از فوم مخصوص در زیر آن، عایق صوتی نیز می باشد. البته اگر از پارکت با کیفیت مناسب استفاده نشود و یا کف زمین ناهموار باشد، ممکن است موقع راه رفتن خود پارکت ایجاد صدا کند. لعاب روی سرامیک عایق الکتریکی است ولی سرامیک در برابر حرارت و صدا عایق نیست.

 

11. نحوه نظافت و تعمیر و نگهداری:

از نظر نظافت، سرامیک راحتتر از پارکت تمیز می شود و بدون اینکه نگران باشیم می توانیم از آب و اکثر موارد شوینده معمولی برای تمیز کردن سرامیک استفاده کنیم. اما نظافت پارکت سختتر بوده و اصول خاصی دارد، برای مثال نمیتوانیم بی پروا از آب یا مایعات دیگر استفاده کنیم و تنها از مواد شوینده خاصی می توان استفاده کرد. رعایت نکردن این اصول می تواند آسیب جدی به پارکت بزند.

در مورد اصول تعمیر و نگهداری گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی مانند درز انداختن، پیچ و تاب برداشتن، نم کشیدن، ناخن گیر شدن و انبساط و انقباض برای پارکت بوجود بیاید، البته درصد بالایی از این مسائل در صورت استفاده از پارکت با کیفیت و نصب حرفه ای و همچنین دور نگه داشتن پارکت از آب و رطوبت زیاد، قابل پیشگیری می باشد. در صورت بروز این مشکلات براحتی و با هزینه ای کم می توان تنها پارکت های آسیب دیده را تعمیر و یا تعویض کرد و نیازی به تعویض کل کف نیست. سرامیک این مشکلات را ندارد ولی اگر به هر دلیلی مشکلی برای سرامیک ایجاد شود، کار تعمیر و اصلاح در اغلب موارد بسیار سخت، پر درد سر و پر هزینه خواهد بود.

 

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک

 

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد حتماً متوجه شده اید که هر کدام از این دو کفپوش دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که در موقعیت ها و مکان های مختلف می توانند به عنوان مزیت یا عیب خود را نشان دهند. سرامیک بیشتر برای مکان هایی مانند سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و مکان های عمومی بسیار پر تردد مناسب است و همچنین برای مکان هایی با رطوبت و احتمال کثیفی بالا پیشنهاد می شود که از سرامیک استفاده شود. در عین حال پارکت برای مکان هایی مانند اتاق خواب، پذیرایی، دفاتر کار با میزان تردد متوسط و مکانهایی شبیه این پیشنهاد می شود که شکوه و گرمی خاصی را به محیط می دهد. البته امروزه پارکت های بسیار با کیفیتی نیز به بازار عرضه شده اند که برای بیشتر مکانهای با تردد بسیار بالا و حتی آشپزخانه نیز می توان استفاده کرد.

در انتها باید اضافه کنیم که برای انتخاب کفپوش مناسب، باید شرایط محل مورد استفاده را در نظر بگیرید، حتی ممکن است در شرایطی لازم باشد تا از ترکیب پارکت و سرامیک استفاده نمایید.

 

اگر شما نیز تجربه یا توصیه ای در مورد استفاده از سرامیک یا پارکت داشته اید، حتماً در قسمت نظرات مطرح نمایید.

نظرات
    ارسال نظر
    • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
    • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.