Loading...

آموزش نصب پارکت لمینت

0 نظر
آموزش نصب پارکت لمینت
ساده ترین نوع نصب، روش نصب پارکت های کلیک دار است که بوسیله این کلیک ها و بدون نیاز به چسب یا مصالح دیگر، پارکت ها به هم قفل می شوند. در این مقاله با عنوان آموزش نصب پارکت لمینت، قصد داریم تا شما همراهان گرامی را با مراحل نصب پارکت لمینت آشنا کنیم.

آموزش نصب پارکت لمینت

کفپوش لمینت یا پارکت لمینت جایگزین خوبی برای چوب است، زیرا علاوه بر اینکه ظاهری شبیه به چوب دارد، مورد توجه موریانه ها نیز قرار نمی گیرد و همچنین نصب آن راحت تر است. ساده ترین نوع نصب، روش نصب پارکت های کلیک دار است که بوسیله این کلیک ها و بدون نیاز به چسب یا مصالح دیگر، پارکت ها به هم قفل می شوند. در این مقاله با عنوان آموزش نصب پارکت لمینت، قصد داریم تا شما همراهان گرامی را با مراحل نصب پارکت لمینت آشنا کنیم.

  

 

آماده سازی کف اتاق برای نصب پارکت لمینت

 

1. کفسازی محل برای نصب پارکت لمینت

کف محل مورد نظر باید کاملاً مسطح و صاف باشد. سطح ناهموار یکی از دلایل اصلی عدم موفقیت در نصب با کیفیت کفپوش ها می باشد. می توانید از یک خط کش استفاده کنید تا اطمینان حاصل نمایید که کف اتاق شما در یک فضای 1 متری اختلاف سطح بیش از 3 میلی متر نداشته باشد. اگر کف اتاق بقدری ناهموار است که نمی توان پارکت نصب کرد، در این صورت باید کف محل توسط استاد کار بنایی اصلاح شود.

 

2. اجازه دهید تا لمینت ها به دما و رطوبت محیط عادت کنند

بسته های باز نشده پارکت لمینت ها را در اتاق یا اتاق هایی که قرار است نصب شوند قرار دهید. این کار باید حداقل 48 ساعت قبل از نصب پارکت ها انجام شود تا آنها زمان لازم برای تنظیم خود با دما و رطوبت محیط جدید را داشته باشند. این امر باعث می شود تا در زمان واکنش به دما و رطوبت اتاق، انقباض یا انبساط کفپوش ها به حداقل برسد.

کفسازی محل برای نصب پارکت لمینت

 

3. رطوبت سطح را بررسی کنید

رطوبت اغلب می تواند نصب استاندارد کفپوش لمینت را خراب کند، بنابراین بسیار مهم است که قبل از شروع کار حتما از خشک بودن محل اطمینان حاصل نمایید. سطح رطوبت موجود در اتاق را با استفاده از رطوبت سنج بررسی کنید که باید بین 45-65 درصد RH (رطوبت نسبی) باشد.

 

4. کف محل را تمیز کنید

برای نصب پارکت لمینت نیاز داریم تا محل مورد نظر به خوبی تمیز شده باشد. می توانید از جارو دستی یا هر روشی که ترجیح می دهید استفاده کنید. در ضمن اطمینان حاصل کنید که کف کاملاً خشک شده باشد.

آماده سازی کف اتاق برای نصب پارکت لمینت

 

5. کف اتاق را با پلاستیک، عایق رطوبت نمایید

محلی را که می خواهید با پارکت لمینت پوشش دهید، ابتدا باید با پهن کردن روکش پلاستیکی روی کف اتاق، در برابر رطوبت عایق نمایید. نوارهای پلاستیکی را در کنار هم روی زمین پهن کنید و کناره های آنها را با نوار چسب مقاوم در برابر رطوبت به یکدیگر بچسبانید. با انجام این کار حتما از همپوشانی نوارهای پلاستیکی اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث بالا رفتن کف اتاق و در نتیجه اختلاف سطح در قسمتهای مختلف اتاق شود. اگر کف بتونی دارید، پلاستیک را روی دیوارها به طول یک یا دو اینچ ادامه دهید، نباید پلاستیک را به اندازه ای روی دیوار بیاورید که به بالای قرنیز ها کشیده شود.

آموزش نصب پارکت لمینت

 

6. پوشاندن کف اتاق با فوم

پارکت لمینت ها باید بر روی سطح نرم و بالش مانند، چیده شوند. در بیشتر موارد از محصولاتی برای زیر پارکت استفاده می شود که هم خاصیت نرم بودن و هم خاصیت عایق رطوبت را داشته باشند که دیگر نیازی به استفاده از نوارهای پلاستیکی نباشد. صفحات فوم را برش دهید و روی زمین پهن کنید تا تمام سطح را بپوشانند و کناره های آنها را با نوار چسب به هم بچسبانید. توجه داشته باشید که فوم ها نباید بروی هم قرار گیرند. استفاده از فوم باعث می شود که اگر سنگریزه یا شن و ماسه هایی در سطح باقی مانده باشد، این فوم مانع از رسیدن آسیب به کفپوش ها و یا ایجاد فرورفتگی یا برآمدگی در آنها شود. همچنین در هنگام قدم زدن افراد روی پارکت لمینت ها، از بروز هرگونه صداهای اضافی مانند جیر جیر کردن جلوگیری می کند.

مراحل نصب پارکت لمینت

 

 

نصب پارکت لمینت ها را شروع کنید

 

1. صفحه اول را در گوشه بالا سمت چپ اتاق به گونه ای قرار دهید، که لبه بالایی پارکت رو به دیوار بالا و لبه کناری پارکت روبروی دیوار سمت چپ قرار بگیرد. ایده خوب این است که تخته ها را طوری بچینیم که به موازات طولانی ترین دیوار اتاق قرار بگیرند.

نصب پارکت لمینت ها را شروع کنید

 

2. باید بین پارکت و دیوارها فاصله بگذارید. به این منظور از وسیله ای به نام اسپیسر (فاصله گذار) استفاده کنید که بین لبه پارکت لمینت ها و دیوار قرار میگیرد. شما می توانید اسپیسر را بخرید و یا تعدادی از آن برای خودتان درست کنید. برای ساخت فاصله گذار، باید آنها را با ضخامت 3/16 اینچ تا 1/4 اینچ و به شکل L بسازید. شما برای دو ردیف اول، تقریبا به تعداد شش یا بیشتر از فاصله گذارها نیاز خواهید داشت.

نصب پارکت لمینت

 

3. مرحله قبل را برای پارکت دوم نیز تکرار کنید. انتهای این تخته را از نقطه انتهای تخته قبلی و در امتداد دیوار روی زمین قرار دهید. به همین ترتیب برای حصول بهترین نتیجه، کل ردیف اول را به موازات طولانی ترین دیوار اتاق قرار دهید. لبه تخته های کفپوش و لبه دیوار را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ردیف قرار داده شده، نسبت به دیوار صاف باشد.

آموزش نصب پارکت

 

4. به سراغ ردیف دوم بروید. اولین قطعه کفپوش لمینت را کوتاه کنید، این کار باعث می شود تا اتصالات بین ردیف ها و کفپوش ها بخوبی انجام شود. همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد کفپوش های لمینت کلیک دار، در لبه های خود شیارهایی دارند که بصورت نر و مادگی به یکدیگر متصل می شوند، به همین دلیل هنگام نصب پارکت لمینت ها، باید توجه نمایید تا این شیارها دقیقا با پارکت های قبلی چفت شوند. پس از اتصال کفپوش ها به یکدیگر و برای اطمینان از محکم شدن اتصال، از یک بلوک چوبی برای ضربه زدن به ردیف دوم تخته ها در جهت ردیف اول استفاده کنید. بلوک را با دست چپ خود بصورت ایمن نگه دارید و با چکش در دست راست خود به بلوک ضربه بزنید. شکاف بین تخته های اول و دوم باید بسته شود به این منظور تا زمانی که شکاف از بین نرفته، ضربه زدن را ادامه دهید. این کار باید توسط استاد کار انجام شود، اگر شما فردی مبتدی هستید ممکن است به پارکت ها آسیب برسانید.

مراحل نصب پارکت

 

5. همینطور کار را ادامه دهید تا تمامی ردیف ها کامل شوند. اطمینان حاصل کنید که شکاف بین تخته ها به درستی بسته شده است. تخته های ردیف سوم، چهارم و بقیه ردیف ها را نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه آنها به موازات دیوار هستند.

آموزش نصب پارکت لمینت

 

6. کفپوش هایی را که در فضاهای باقیمانده جای نمی گیرند، اصلاح کنید. وقتی به دیوار مخالف می رسید و یا مجبور به پارکت کردن اتاق های با شکل عجیب و غریب هستید، احتمالاً مجبور خواهید بود تخته ها را اصلاح کنید. مقدار مورد نیاز خود را اندازه گیری کرده و سپس تخته را با یک اره رومیزی برش دهید.

مراحل نصب پارکت لمینت

 

7. فاصله گذارها را فراموش نکنید! یادتان باشد که فاصله گذارها را در تمام لبه های اتاق قرار دهید و زمانی که کار کل کف تمام شد آنها را بردارید.

نصب پارکت

 

8.  در انتها کار را با نصب قرنیز ها و پا دری ها به پایان برسانید.

آموزش نصب پارکت لمینت

 

همانطور که ملاحظه نمودید روش نصب این نوع پارکت نسبت به پارکت های دیگر آسان تر می باشد و همچنین امکان برچیدن و حتی انتقال به محلی جدید را دارند. لیست تعدادی از این نوع پارکت ها را در ادامه مشاهده نمایید.

پارکت یونیک

پارکت امپریال

پارکت وینتریور

نظرات
    ارسال نظر
    • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
    • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.