Loading...

پارکت لمینت یا پارکت چوبی

0 نظر
پارکت لمینت یا پارکت چوبی
پارکت لمینت یا پارکت چوبی، کدامیک بهتر است؟ کفپوش لمینت و چوبی که در محیط های داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، دو نوع بسیار پر کاربرد در این زمینه هستند...

پارکت لمینت یا پارکت چوبی، کدامیک بهتر است؟

کفپوش لمینت و چوبی که در محیط های داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، دو نوع بسیار پر کاربرد در این زمینه هستند. برخی منابع استفاده از چوب به عنوان ماده ای برای پوشش کف را به سالهای 1600 و 1700 میلادی نسبت میدهند که در کاخ ورسای فرانسه استفاده شده است.

ویژگی های پارکت های چوبی

پارکتهای چوبی همچنان طرفداران خاص خود را دارند و در منازل لوکس و خاص پسند همچنان گزینه اول و آخر برای پوشش کف هستند. حس طبیعی بودن و زیبایی منحصر بفرد چوب و بسیاری مزایای دیگر باعث شد که پارکت به محبوبترین کفپوش تبدیل شود. اما مشکلاتی نیز در این بین وجود دارد که در ادامه به تشریح آنها می پردازیم.

استفاده از چوب طبیعی بعنوان کفپوش از یک سو منجر به گران تمام شدن محصول و از سوی دیگر منجر به صدمه دیدن جنگلها و محیط زیست می شود. با تمام زیباییهایی که پارکتهای چوبی دارند، واقعیت این است که هزینههای بسیار بالای آن، نگهداری دشوار آنها و هزینه بالای تعمیرات پارکتهای چوبی منجر به محدود شدن استفاده از این نوع پارکتها شده است.

یکی از کارهایی که در بازههای زمانی معمولا یکساله روی پارکتهای چوبی باید انجام شود سابیدن پارکت (البته براساس میزان تردد می تواند زمان کفسابی نیز تغییر کند) است. کفسابی دقیقا زمانی مورد نیاز است که پارکت کدر و مات شده است لذا با توجه به نوع پارکت چوبی کفسابی صورت میگیرد. کف سابی باعث می شود تا خشها و خطوط و نقاط ناهموار ایجاد شده در طول زمان بر روی پارکت چوبی اصلاح شود.

پارکتهای چوبی به دلیل نداشتن لایه محافظ اورلی یا همان لایه اکسید آلومینیم یا همان لایه ملامینه، در برابر آب بسیار حساس هستند که در زمان کف سابی نیز باید به این امر توجه داشت. رطوبت و به زبان ساده تر آب، برای تمامی محصولات چوبی مضر است، هر چند تدابیری برای محافظت از چوب در برابر آب صورت می گیرد اما هیچکدام نتوانسته است مانع از نفوذ آب و در نتیجه آسیب دیدن این محصولات چوبی شود. همین امر در مورد پارکت چوبی و حتی پارکت لمینت نیز صادق است، تلاشهایی برای کاهش آسیب دیدگی پارکت در برابر آب صورت گرفته است اما همگی فقط درصدی موفق بوده اند و همچنان باید از نفوذ آب به پارکتها جلوگیری کرد.

مشکل دیگری که پارکتهای چوبی دارند قابلیت پایین برای جمع آوری و چیدن دوباره در محیطی جدید است. البته لازم به ذکر است که نسل جدید پارکتهای چوبی این مشکل را با مهندسی کردن فرایند تولید که اصطلاحا به آن Engineer wood نیز میگویند برطرف کرده است. بدین ترتیب که با افزودن کلیک به پارکتها اتصال و نصب پارکتها بسیار آسانتر شده و قابلیت برچیدن آن نیز مهیا شده است. پارکتهای چوبی اولیه با نام Solid wood امکان جابجایی ندارند چرا که در هنگام نصب از چسب برای نصب آنها استفاده می شود که مطمئنا برچیدن آنها منجر به تخریب کف خانه و همچنین پارکت می شود. در انتها باید یادآور شد که اگر به دنبال یک فضای فوق لوکس و در عین حال طبیعی و بدون هیچ گونه عوارض ناشی از بکارگیری مواد شیمیایی هستید، پارکتهای چوبی نسل جدید بهترین گزینه برای کف خانه شما هستند.

ویژگی های پارکت لمینت یا کفپوش لمینت

مشکلات نصب و نگهداری پارکت طبیعی چوبی باعث شد که پارکت چند لایه صنعتی با نام لمینت تولید و روانه بازار شود. سلایق مختلف و متنوع و همچنین محدودیتهای بودجهای باعث شده که پارکت های جدید با نام کفپوش لمینت یا در اصطلاح پارکت لمینت نیز مشتریان پرطرفداری پیدا کنند.

مهمترین تفاوت پارکت لمینتها در مقایسه با پارکتهای چوبی بکارگیری تخته های فشرده شده به جای استفاده از چوب طبیعی درختان است. پارکت لمینت از لایههای مختلفی تشکیل می شود از جمله لایه دکور یا طرح درختان و لایه پوشش سطح دکور با نام لایه اورلی که منجر به ضد خش شدن و حفاظت از نفوذ آب می شود، همچنین لایه حفاظتی زیرین پارکت که به عنوان لایه بالانس و تعادل نیز از آن یاد میشود که هم نقش تعادلی پارکت و هم نقش حفاظت پارکت در برابر رطوبت را برعهده دارد. این لایهها از مواد شیمیایی تولید می شود به عنوان مثال لایه اورلی از اکسید آلومینیم تولید میشود. وجود چنین لایه هایی طبیعی بودن پارکت را کاهش میدهد و فقط تختههای فشرده در لایه میانی پارکت میباشد که طبیعی است که عملا تماس مستقیمی با آن وجود ندارد.

علی رغم وجود لایههای مختلف برای جلوگیری از نفوذ آب، نمیتوان پارکت لمینت را پارکت ضد آب نامید. چرا که آنها تنها برای جلوگیری از نفوذ سریع و راحت آب کاربرد دارند، برای مثال چنانچه آب بدلیل افتادن لیوان آب با پارکت تماس پیدا کند، می توان سریع آن را خشک کرد و مشکلی هم برای پارکت پیش نمی آید، همچنین کلیکهای پارکتها نقش بسیار مهمی در ممانعت از انتقال آب به لایه های زیرین پارکت دارند، چنانچه کلیکها محکم چفت نشوند، انتقال آب به لایههای زیرین به سرعت انجام می شود و باعث ورم کردن تختههای فشرده شده می شود که به احتمال بسیار زیاد پارکتها آسیب دیده و نیاز به تعویض خواهند داشت.

از دیگر ویژگیها و مزیت های پارکت لمینت می توان به هزینه کم، سهولت در نصب، سهولت در تعویض یا انتقال به محل جدید، ضد خش بودن، طول عمر بالا، تنوع در طرح بسیار بالا و همچنین مقاوم تر بودن در برابر آب نسبت به پارکتهای چوبی اشاره کرد.

لیست تعدادی از پارکت لمینت های خوب با قیمت مناسب را در زیر مشاهده می کنید:

پارکت امپریال - پارکت یونیک - پارکت وینتریور

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد، اگر تجربه ای در استفاده از پارکت چوبی یا لمینت داشته اید حتما نظرات و تجربیات خود را در زیر این مقاله برای ما و مخاطبان عزیز بنویسید.

نظرات
    ارسال نظر
    • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
    • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.