Loading...

چگونه پارکت لمینت را روی پله ها نصب کنیم

0 نظر
چگونه پارکت لمینت را روی پله ها نصب کنیم
پارکت لمینت را می توان روی پله ها یا هر جای دیگری که امکان اجرای کفپوش چوبی وجود دارد، نصب کرد. اولین و مهمترین مسئله ای که باید در مورد نصب پارکت لمینت روی پله ها در نظر گرفت، استحکام و دوام پارکت است.

چگونه پارکت لمینت را روی پله ها نصب کنیم؟

کفپوش لمینت یک جایگزین همه کاره برای انواع کف محسوب می شود، زیرا می تواند ظاهر کفپوش های مختلف را تقلید کند و در عین حال استحکام قابل توجهی نیز دارد. مانند انواع دیگر کفپوش ها، لمینت هم روش نصب مخصوص به خود را دارد، که نسبتاً آسان است و شاید خود شما هم قادر به انجام آن باشید، به شرطی که ابزار مناسب را در اختیار داشته و از قبل مقداری آشنایی با این کار داشته باشید. در این مقاله مراحل نصب کفپوش لمینت روی پله را با هم بررسی می کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

ویژگی های پارکت لمینت مناسب پله

 

پارکت لمینت را می توان روی پله ها یا هر جای دیگری که امکان اجرای کفپوش چوبی وجود دارد، نصب کرد. اولین و مهمترین مسئله ای که باید در مورد نصب پارکت لمینت روی پله ها در نظر گرفت، استحکام و دوام پارکت است. پله ها معمولاً بیشتر از سایر سطوح منزل فرسوده و خراب می شوند، به همین دلیل توصیه می شود که ابتدا با فروشنده یا تولید کننده پارکت خود درباره امکان استفاده برای پله ها مشورت کنید و محکم ترین و با دوام ترین محصول را از آنها بخواهید.
علاوه بر این، کفپوش لمینت می تواند بسیار براق و بسیار لغزنده باشد. اگر فرزندان خردسال در خانه دارید، این مسئله ممکن است باعث نگرانی شود. برای به حداقل رساندن خطر لغزندگی، به سراغ کفپوش لمینت دارای طرح بافت و مات بروید.
مورد بعدی که باید در انتخاب پارکت برای پله در نظر بگیرید این است که، کفپوش شما با نوار دماغه پله (در ادامه توضیح داده شده) که در پارکت کردن پله ها استفاده می شود تطبیق داشته باشد، زیرا بسیاری از تولید کنندگان برای همه پارکت لمینت های خود نوار دماغه پله مطابق ندارند.
در مورد مقدار کفپوش مورد نیاز برای پوشش دادن پله ها، باید حدود 10٪ بیشتر از آنچه در واقع نیاز دارید سفارش دهید. این امر ضروری است زیرا ممکن است برای پر کردن فضاهای اضافی، تعدادی تخته را برش دهید و همچنین با اینکار برای پوشش خطاهای احتمالی با کمبود روبرو نخواهید شد.

ویژگی های پارکت لمینت مناسب پله

قبل از نصب، اجازه دهید تا کفپوش ها به آب و هوای محیط عادت کنند، به این منظور تخته ها را از بسته بندی آنها خارج کرده و آنها را در یک فضای باز، جایی که هوا می تواند گردش کند، برای مدت زمان 48 ساعت نگه دارید. این کار باعث می شود تا پارکت ها با دما و رطوبت محیط تنظیم شده و مانع از پیچ و تاب برداشتن، انبساط و یا انقباض تخته ها بعد از نصب خواهد شد.

 

آماده سازی پله ها برای کفپوش لمینت

 

پله ها را برای نصب کفپوش آماده کنید. برای اینکار هر نوع فرش و تسمه را از پله ها جدا کنید. فرش به طور معمول با استفاده از چسب، گیره یا منگنه به پله متصل می شود که می توان با استفاده از یک جفت انبردست یا ابزارآلات دیگر آن را جدا کرد. تسمه ها را نیز می توان با استفاده از یک دیلم جدا کرد. همچنین منگنه ها را می توان با استفاده از ضربه چکش به داخل پله فرو برد یا با استفاده از یک کاردک آنها را برداشت. به یاد داشته باشید که هنگام برداشتن فرش، دستکش بپوشید زیرا منگنه ها می توانند بسیار تیز باشند و ممکن است باعث آسیب دیدگی شوند.
پس از برداشتن فرش، پله ها را بررسی کنید و با پاک کردن هر نوع رنگ یا چسب قدیمی و ترمیم پله های شل شده، با میخ زدن آنها در جای خود، پله ها را آماده کنید.
همچنین باید اطمینان حاصل کنید که سطح هر یک از پله ها تراز باشد، اگر آنها ناهموار هستند، می توانید از یک دستگاه سنباده زن برای تراز کردن آنها استفاده کنید. همچنین به سادگی از یک کاردک برای خلاص شدن از شر زباله های چسبیده به پله و نقاط برآمده استفاده کنید. با انجام اینکار پارکت لمینت به درستی در جای خود قرار خواهد گرفت.

آماده سازی پله ها برای کفپوش لمینت

 

قبل از شروع به پوشش پله ها با پارکت لمینت، هرگونه بیرون زدگی در پله ها را حذف کنید. بسیاری از پله ها دارای بیرون زدگی در قسمت جلو یا کنار خود هستند. شما می توانید این کار را به یکی از دو روش زیر انجام دهید:
- می توانید با استفاده از یک اره مخصوص، بیرون زدگی را قطع کنید. سپس از یک مغار نجاری استفاده کنید تا قسمت برآمده کاملاً صاف و همسطح شود.
- راه حل دیگر این است که می توانید از یک تخته چند لا برای پر کردن فضای خالی زیر قسمت بیرون زده دماغه پله استفاده کنید، فقط حتما قبل از نصب کفپوش، تخته چندلا را در محل خود با میخ محکم کنید.

مراحل نصب کفپوش لمینت روی پله

 

پارکت لمینت ها را در اندازه و شکل مناسب برش دهید. شما باید تخته های لمینت را برای سطح و پایه پله و همچنین دماغه پله اندازه کنید. پارکت برش داده شده را در طول پله قرار دهید تا مطمئن شوید که طول آن را بطور کامل از چپ به راست پوشش می دهد، شاید لازم باشد که لبه ها را کمی صاف کنید تا با لبه های پله تراز شود. در بیشتر موارد عرض پارکت کمتر از عرض پله است، بنابراین برای پر کردن فضای باقی مانده باید از یک تخته دیگر نیز استفاده کنید.

برای انجام این کار، دو راه دارید: یا می توانید دو تخته را به اندازه مساوی برش دهید، به طوری که مجموع عرض آنها سطح پله را بپوشاند و یا اینکه می توانید از یک تخته کامل بهمراه یک نوار باریک که از یک تخته دیگر برش داده شده استفاده کنید. تخته های پارکت لمینت را به گونه ای برش دهید که بتوانید آنها را از سمت شیار (کلیک) به هم بچسبانید. توجه داشته باشید که قطعه نباید تمام سطح پله را تا دماغه پله بپوشاند، زیرا شما نیاز به فضای باقی مانده برای نصب قطعه دماغه پله نیز دارید.

قطعات پایه پله و دماغه پله را نیز اندازه گیری کرده و برش دهید. توصیه می شود که هر کدام از قطعات را شماره گذاری کنید تا بدانید کدام قطعه مربوط به کدام پله می باشد.

پارکت برای پله

 

 

 چنانچه قصد خرید پارکت لمینت برای منزل یا دفتر کار خود دارید و به دنبال محصولی ایرانی و با کیفیتی خوب هستید، ما به شما پارکت لمینت وینتریور را پیشنهاد میکنیم که علاوه بر دارا بودن کیفیت خوب همچنین دارای قیمت مناسبی نیز می باشد.

 

 

مراحل نصب پارکت لمینت روی پله ها

 

نصب لمینت ها را از بالای راه پله شروع کنید و کار را به سمت پایین ادامه دهید. با این کار از ایستادن روی کفپوش های تازه نصب شده خودداری می کنید و وقتی کار تمام شد، شما در طبقه پایین خواهید بود نه بالا.

 

برای نصب پارکت روی سطح پله، یعنی سطحی که روی آن قدم می گذاریم، از یک چسب چوب خوب استفاده کنید و سه نقطه از سطح را چسب بزنید. مطمئن شوید که لبه پله را که بعداً توسط دماغه پوشش داده می شود، چسب نزنید. قطعات پارکت بهم چسبیده ای را که قبلاً مونتاژ کرده اید را برداشته و آنها را محکم بر روی سطح پله بگذارید، سمت کلیکدار تخته را رو به بیرون پله قرار دهید. اگر ذره ای چسب روی تخته های لمینت بریزد، سریع آنرا با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

مراحل نصب پارکت لمینت روی پله ها

 

قدم بعدی پوشاندن قسمت های عمودی پله (پایه پله) می باشد. سه نقطه چسب چوب را روی قسمت پشت کفپوش لمینت که قبلاً برش داده اید بمالید و آن را محکم در جای خود فشار دهید و یک تا دو دقیقه نگه دارید تا در جای خود مستحکم شود.

پارکت کردن پله ها

 

پس از اینکه قطعات سطح و پایه پله در جای خود قرار گرفتند، شما باید قطعه دماغه پله را نصب کنید. برای این کار، کمی چسب ساختمانی را به لبه پله بمالید و دماغه را محکم در جای خود فشار دهید تا در محل چفت شود. برای اطمینان از استحکام دماغه، شما همچنین نیاز دارید تا آن را با پیچ ببندید. ابتدا دماغه را با نوار پلاستیکی شفاف بپوشانید تا به لمینت آسیب نرسد. با مداد مشخص کنید که هر یک از پیچ ها کجا قرار می گیرند، آنها باید در فاصله (22.9 سانتی متر) از هم و در وسط بینی قرار بگیرند. جای پیچ ها را با مته مناسب اینکار، سوراخ کنید. سپس پیچ های مخصوص چوب را در سوراخ ها ببندید. به یاد داشته باشید که نوارهای پلاستیکی را تا زمانی که پیچ ها را با بتونه نپوشانده اید، از پله جدا نکنید.

پوشش پله ها با پارکت لمینت

 

این مراحل را برای تمام پله ها تکرار کنید. شما می توانید تمام قطعات سطح و پایه پله ها را در جای خود قرار دهید و در انتها دماغه همه آنها را نصب کنید و یا اینکه تمام قطعات یک پله را نصب کرده و سپس به سراغ پله بعدی بروید. از هر روشی که استفاده می کنید، حتما با دقت، حوصله و صرف وقت کافی اینکار را انجام دهید تا کار بدرستی انجام شود و کفپوش لمینت سالها برای شما عمر کند.

نصب پارکت لمینت روی پله ها

 

سوراخ پیچ ها را با بتونه پر کنید. پس از نصب کفپوش لمینت روی پله ها، لازم است تا سوراخ پیچ های در معرض دید را با بتونه پر کنید. مطابق دستورالعمل، بتونه را آماده کنید و حتما آن را خوب مخلوط کنید. از کاردک بتونه کاری پلاستیکی برای پر کردن سوراخ ها استفاده کنید. هنگامی که هر کدام از سوراخ ها در نوار دماغه را پر کردید، می توانید نوار پلاستیکی آن قسمت را بردارید. اینکار را برای تمام پله ها انجام دهید. بعد از 20 تا 30 دقیقه با استفاده از پارچه مرطوب، اضافه بتونه ها را پاک کنید و سطح را صاف نمایید، قبل از اینکه بتونه کاملا خشک شود.

نصب پارکت روی سطح پله

 

پله ها را تمیز کنید. تمیز کردن بلافاصله پله ها برای از بین بردن بتونه های اضافه ریخته شده بسیار مهم است، زیرا پاک کردن بتونه پس از خشک شدن تقریبا غیرممکن است. شما همچنین باید هرگونه خاک اره و گرد و خاک را پاک کنید و تکه های نوار پلاستیکی باقی مانده را از دماغه پله جدا کنید. پس از تمیز شدن پله ها، می توانید یک قدم به عقب برداشته و نتیجه کار خود را ببینید.

نصب کفپوش لمینت روی پله ها

 

بعد از اتمام کار کفپوش باید از استفاده از پله ها (تا حد امکان) بمدت 12-24 ساعت خودداری نمایید. با این کار چسب زمان کافی برای خشک شدن خواهد داشت و اجازه می دهید تا پارکت های جدید در جای خود تثبیت شوند.

 

نظرات
    ارسال نظر
    • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
    • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.