Loading...

روش های تمیز کردن پارکت لمینت

0 نظر
روش های تمیز کردن پارکت لمینت
پارکت لمینت ها باید مرتباً تمیز شوند تا از خراشیده شدن و کدر شدن آنها جلوگیری شود، اما روش صحیحی که بهترین نتیجه را به ما بدهد چیست و آیا می توان از مواد شوینده مختلف به این منظور استفاده کرد؟

نحوه تمیز کردن کفپوش لمینت

پارکت لمینت ها باید مرتباً تمیز شوند تا از خراشیده شدن و کدر شدن آنها جلوگیری شود، اما روش صحیحی که بهترین نتیجه را به ما بدهد چیست و آیا می توان از مواد شوینده مختلف به این منظور استفاده کرد؟ استفاده از پاک کننده های خشن باعث ایجاد رگه هایی می شود و یا به پارکت آسیب می رساند. بصورت عمومی برای پاک کردن گرد و غبار یا مواد زائد دیگر باید از یک جاروی دستی خشک بطور منظم استفاده کرد اما برای تمیز کردن بهتر می توان از آب گرم یا پاک کننده های ملایم نیز استفاده کرد. در این مطلب برخی از بهترین روش های تمیز کردن پارکت لمینت ارائه شده است.

 

 

روش های عمومی تمیز کردن پارکت لمینت

 

1. به طور منظم و هر چند روز یکبار، گرد و غبار و ذرات ریز ریخته شده روی سطح کفپوش را پاک کنید.
حتی اگر کفپوش های لمینت نسبتاً ضد خش هم باشند، خاک اضافی، مو و مواد زائد باقی مانده روی سطح می تواند با گذشت زمان باعث ایجاد خراش شود. جارو کشیدن منظم از ایجاد چنین خراش هایی جلوگیری می کند. همچنین می توانید از جارو برقی با اضافه کردن برس نرم به آن استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که از برس های سفت استفاده نکنید چون ممکن است باعث آسیب به پارکت شود. جارو را در جهت طولی پارکت بکشید تا لابلای شیار ها را هم تمیز کند.

تمیز کردن پارکت لمینت

 

2. در صورت ریختن مایعات روی سطح بلافاصله با استفاده از پارچه یا اسفنج آن را تمیز کنید. اجازه ندهید مایعات، حتی آب، برای مدت طولانی روی زمین باقی بماند. مایع می تواند لایه محافظ لمینت را لکه دار کند یا به آن آسیب برساند. مایع را با یک پارچه خشک و نرم، خشک کنید و اجازه ندهید که منطقه مرطوب بماند.

تمیز کردن کفپوش لمینت

 

3. برای تمیز کردن بهتر پارکت لمینت، از یک تی اسفنجی بهمراه پارچه نرم استفاده نمایید. توجه کنید که از بخار شو یا بافر استفاده نکنید. لمینت به اندازه سایر گزینه های کفپوش قوی نیست و به راحتی توسط دستگاه هایی مانند بخار شو ، بافر و پولیش خراب می شود. اگر سطح شما به نظر چرک شده، از یک دستمال تمیز و قدرت دستتان استفاده کنید. ممکن است چندین بار طول بکشد تا تمیز شود، اما این برای کفپوش شما امن تر است.

روش های تمیز کردن پارکت لمینت

 

4. در صورت نیاز به قدرت تمیز کنندگی بیشتر، از سرکه یا مواد شوینده ملایم استفاده کنید. همچنین می توانید از یک محصول پاک کننده تجاری مخصوص کفپوش های چند لایه استفاده کنید. حتماً برچسب روی محصول را بخوانید و با توجه به دستور مصرف از آن استفاده کنید. از استفاده از پاک کننده هایی که وعده ایجاد یک سطح براق می دهند خودداری کنید، زیرا این محصولات می توانند باعث ایجاد یک لایه موم مانند در کف شوند.

نحوه تمیز کردن کفپوش لمینت

 

 

تمیز کردن کفپوش لمینت با آب گرم

 

1. یک سطل را با آب گرم پر کنید. نیاز نیست آب تا حدی داغ باشد که بخار کند اما باید از حالت ولرم گرمتر باشد. شستشوی کامل سطح به حالت مرطوب هر چند ماه یکبار یا بعد از اینکه قسمت وسیعی از سطح کثیف شد انجام شود. آب گرم اغلب یکی از بهترین راه ها برای تمیز کردن پارکت لمینت محسوب می شود، زیرا اگر به درستی انجام شود، رگه ای روی سطح باقی نمی گذارد. همچنین کمترین احتمال آسیب به پوشش محافظ لمینت را دارد.

2. یک تی اسفنجی که از روی آن یک دستمال نرم نیز اضافه شده را در آب گرم خیس کنید و حتما آنرا خوب بچلانید تا فقط بصورت ملایم مرطوب باشد. اگر آب اجازه نشستن روی کف را داشته باشد ، می تواند کف لمینت را لکه دار کند یا باعث ایجاد پیچ و تاب در پارکت شود.

تمیز کردن کفپوش لمینت با آب گرم

تمیز کردن پارکت لمینت

 

3. تمام کفپوش ها را با دقت کامل تی بکشید. می توانید از مرکز اتاق یا از یک سمت اتاق شروع کنید و راه خود را به سمت بیرون ادامه دهید. تنها روشی که باید از آن پرهیز کنید، کار کردن از قسمت بیرونی اتاق تا مرکز است، زیرا برای خروج از اتاق، باید در سطح تازه تمیز شده قدم بزنید. همچنین ممکن است وسط کار نیاز به مرطوب کردن دوباره تی داشته باشید.

تمیز کردن کفپوش لمینت با آب گرم

 

4. بعد از اتمام کار اگر لمینت خیلی مرطوب نیست، می توانید اجازه دهید هوا خشک شود. در غیر این صورت، آن را با یک پارچه میکروفیبر تمیز و خشک پاک کنید. از پارچه های ساینده استفاده نکنید، زیرا ممکن است کف را خراش دهد.

تمیز کردن پارکت لمینت

 

 

 

روش تمیز کردن پارکت لمینت با سرکه

 

1. محلول سرکه و آب درست کنید. 1/4 فنجان (60 میلی لیتر) سرکه سفید را درون یک بطری اسپری که حجم (940 تا 1000 میلی لیتر) دارد، بریزید. بقیه بطری را با آب پر کنید و به خوبی تکان دهید تا ترکیب شوند (یعنی حدوداً به ازای هر 1 واحد سرکه، 16 واحد آب اضافه کنید).
سرکه رقیق به ویژه زمانی مفید است که کف لمینت شما بخاطر گِل و لای یا چیزهای دیگر لکه دار شده و باعث شده که رنگ پارکت محو و کسل کننده شود. همانطور که می دانید سرکه خالص بسیار ساینده است پس بنابراین حتما باید آن را با آب ترکیب کنید.
همچنین می توانید با ترکیب 3/1 فنجان (80 میلی لیتر) سرکه با 3 افشرده مایع ظرف شویی (یعنی 3 بار فشار دادن مایع ظرف شویی که معمولا هر بار 2-3 قطره از آن خارج می شود) و 1 گالن (4 لیتر) آب گرم، یک محلول مبتنی بر سرکه درست کنید.

روش تمیز کردن پارکت لمینت با سرکه

 

2. محلول سرکه را روی لمینت اسپری کنید. توجه نمایید که هر بار مربعی به اندازه 30 سانتی متر را اسپری کنید. تا فرصت داشته باشید که آن را تمیز کنید. به یکباره کل کف را با سرکه اسپری نکنید. شما باید تقریباً بلافاصله محلول را از کفپوش پاک کنید. اسپری کردن به یکباره کل کف باعث جلوگیری از تمیز کردن سرکه می شود و سرکه شروع به ساییدن لایه محافظ لمینت خواهد کرد.

تمیز کردن پارکت لمینت با سرکه

 

3. بلافاصله پس از پاشیدن محلول سرکه روی زمین (به اندازه 30 سانتی متر)، محلول را با یک تی اسفنجی مرطوب یا پارچه حوله ای مرطوب پاک کنید. همچنین می توانید از پارچه میکروفیبر نرم استفاده کنید ولی از هیچ پارچه ای که ساینده باشد استفاده نکنید. پارچه نباید زیاد مرطوب باشد همچنین اجازه ندهید آب روی سطح باقی بماند چون می تواند باعث آسیب و پیچ و تاب برداشتن پارکت لمینت شود.

تمیز کردن پارکت لمینت با سرکه

 

4. سپس ناحیه مرطوب را خشک کنید. اگر لمینت خیلی مرطوب نیست ، می توانید اجازه دهید هوا خشک شود. در غیر این صورت، آن را با یک پارچه میکروفیبر تمیز و خشک، پاک نمایید.

 

 

استفاده از پاک کننده های ملایم

 

1. تقریباً 1 گالن (4 لیتر) آب داغ را داخل یک سطل بزرگ بریزید. نیاز نیست آب تا حدی داغ باشد که بخار کند، اما باید به میزان قابل توجهی گرمتر از آب ولرم باشد.

2.  2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) شامپو بچه یا مایع ظرفشویی ملایم را درون آب داغ بریزید. از مواد ظرفشویی معطر یا رنگ شده استفاده نکنید، زیرا این موارد احتمالاً باعث ایجاد رگه هایی می شوند یا باعث آسیب دیدن لمینیت می شوند. شامپو بچه به اندازه کافی ملایم هست تا بتوان از آن برای تمیز کردن پارکت لمینت استفاده کرد اما از شامپوی بزرگسالان استفاده نکنید.
محلول را مخلوط کنید تا مواد شوینده در آب حل شود و حباب ها شروع به شکل گیری کنند. تاکید می شود که از پاک کننده های ساینده مانند سفید کننده یا سایر مواد شیمیایی تمیز کننده قوی استفاده نکنید.

نحوه تمیز کردن کفپوش لمینت

 

3. یک پارچه حوله ای یا تی اسفنجی را در محلول صابون خیس کنید. سپس آن را کاملا بچلانید تا فقط کمی مرطوب باشد. محلول آب و صابون هنگام تمیز کردن کفپوشهایی که در معرض گِل، چکمه های برفی یا سایر اشکال عمده آلودگی قرار گرفته اند، انتخاب مناسبی است. شما می توانید از پارچه میکرو فیبر هم استفاده کنید، اما تی های اسفنجی که یک پارچه نرم به آنها اضافه شده ترجیح داده می شوند زیرا سطح بیشتری را پوشش می دهند.
آب اضافی می تواند باعث آسیب به کفپوش های چند لایه شود، بنابراین تی را خوب بچلانید تا آب اضافی خارج شود.

روش های تمیز کردن پارکت لمینت

 

4. تمام کفپوش ها را با دقت کامل تی بکشید. می توانید از مرکز اتاق یا از یک سمت اتاق شروع کنید و راه خود را بسمت بیرون ادامه دهید. تنها روشی که باید از آن پرهیز کنید، کار کردن از قسمت بیرونی اتاق تا مرکز است، زیرا برای خروج از اتاق، باید در سطح تازه تمیز شده قدم بزنید. همچنین ممکن است وسط کار نیاز به مرطوب کردن دوباره تی و چلاندن آن داشته باشید.

5. پارکت ها را خشک کنید. اگر از مقدار کمی آب استفاده کرده باشید ، کف باید به سرعت هوا خشک شود. اما اگر تا زمانی که به طرف دیگر اتاق رسیدید، هیچ نشانه ای از خشک شدن بوسیله هوا ندیدید، با استفاده از یک پارچه میکروفیبر خشک آن را با دست خشک کنید. اجازه ندهید که آب برای مدت طولانی بر روی لمینت باقی بماند.

تمیز کردن پارکت لمینت

 

 

 

نکاتی درباره تمیز کردن انواع لکه های سخت از روی پارکت لمینت

 

1. برای پاک کردن لکه خون از روی پارکت لمینت آن را با پاک کننده پنجره تمیز کنید. مقداری تمیز کننده پنجره را روی لکه اسپری کنید و بلافاصله آن را با یک پارچه گرم و کمی مرطوب پاک کنید. از یک پارچه میکروفیبر غیر ساینده استفاده کنید. هرچه زودتر بتوانید لکه را تمیز کنید، آسان تر خواهد بود.

پاک کردن لکه خون از روی پارکت لمینت

 

2. برای تمیز کردن آدامس از روی لمینت، آن را با یک چاقوی پلاستیکی بردارید و هر چیز باقیمانده را با یک پارچه نرم و مرطوب تمیز کنید. برای نتیجه بهتر، ممکن است نیاز باشد که پارچه را با الکل معدنی مرطوب کنید. از چاقوی فلزی استفاده نکنید، چون خیلی خشن است و احتمال خراش دادن کفپوش در آن زیاد است.

تمیز کردن آدامس از روی لمینت

 

3. سودا ، شراب ، آثار مداد رنگی یا جوهر را با پارچه مرطوب پاک کنید. این لکه ها معمولاً با یک پارچه میکروفیبر کمی مرطوب قابل حذف هستند. برای از بین بردن آثار مداد رنگی مومی ممکن است لازم باشد که پارچه را به الکل معدنی آغشته نمایید. همچنین برای لکه گیری جوهرهای سرسخت، لازم است کمی از مواد شوینده یا پاک کننده جوهر به پارچه اضافه کنید تا لکه به طور کامل از بین برود. در نهایت مطمئن شوید که ناحیه را با پارچه خیس شده در آب گرم تمیز کرده و سپس زمین را خشک نمایید.

تمیز کردن کفپوش لمینت

 

4. با پاک کننده ناخن استون می توانید لاک ناخن ، واکس کفش و یا قیر را از بین ببرید. کمی پاک کننده ناخن را به یک پارچه میکرو فیبر اضافه کنید و روی لکه بمالید تا از بین برود. فراموش نکنید بعد از آن قسمت مورد نظر را با یک پارچه میکرو فیبر خیس شده با آب پاک کنید و سپس محل را خشک نمایید.

نحوه تمیز کردن کفپوش لمینت

 

5. برای تمیز کردن گریس آن را فریز کنید. یک بسته یخ را روی آن بگذارید تا گریس سخت شود سپس گریس یخ زده را با استفاده از چاقوی پلاستیکی آشپزخانه خراش دهید، توجه داشته باشید که از چاقوی فلزی استفاده نکنید. سپس با پاشیدن مقدار کمی از پاک کننده پنجره روی سطح و پاک کردن آن با یک پارچه مرطوب ، باقی مانده های گریس را نیز تمیز کنید. در نهایت محل را خشک کنید.

تمیز کردن پارکت لمینت

 

 

اگر شما با روش های دیگری برای تمیز کردن پارکت لمینت ها آشنا هستید و تجربه ای در این زمینه داشته اید، حتما در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

نظرات
    ارسال نظر
    • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
    • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.